DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Lidé a řemesla

Středověká řemesla a povolání

Už ve středověku se vyskytovala spousta řemesel, a proto se s některými z nich seznámíme. V nadpisu jsou i povolání. Odkazuji tím na vyšší vrstvy - král, šlechtic - i když sám vím, že se o povolání ani řemeslo nejedná. Pouze vás s nimi chci také seznámit.

Král, královna, princ, princezna
Všechny jsem je "hodil do jednoho pytle," protože "do jednoho pytle" patří. Z prince se stane král, z princezny královna, král je vládce, královna jeho manželka. Takže se vpodstatě jedná o tutéž osobu. Jejich cílem je řídit svoji zemi. Jsou nejbohatší a nejvzdělanější, protože se nemusí téměř o nic starat, a proto se vzdělávají, aby se nenudili.

Šlechtic, šlechtična
Je bohatý, má ohrnutý nos a také vlastní nějaké území, případně město. Sice je podřízený králi, stejně jako všichni, ale je dostatečně bohatý na to, aby si mohl dělat co chce. Chce se co nejvíce přiblížit králi, ale pouze bohatstvím a vzděláním. Vlastnostmi se mu asi nepřiblíží, nejedná-li se o zcela vzácnou výjimku nebo zlého krále.

To by byl úsek bohatých a nyní se konečně dostaneme k těm pravým řemeslům.

Kovář
Kováře určitě všichni dobře znáte. Pracuje v horku u výhně, pot mu kape z čela, jeho práce je namáhává, ale výsledky často úžasné. Je to jedno z nejstarších lidských řemesel. Kovář ková podkovy, zbraně, brnění, hřeby a další kovové předměty.

Hrnčíř
Obdobně jako kováře, všichni určitě znáte hrnčíře. Hrnčíš pracuje s hrnčířským kruhem a tvoří hliněné nádoby. Tedy hlavně nádoby.

Tesař
Jak už napovídá jeho název, stejně jako u většiny starých řemesel, tesař tesá. Tesá klády a vyrábí z nich trámy nebo jiné dřevěné předměty. To vše za pomoci své tesařské sekery.

Švec
Nejpoužívanějším materiálem je kůže. Švec z kůže šije boty, tašky a další kožené předměty a doplňky oblečení. Je to také jedno z nejdůležitějších řemesel, protože bez ševce bychom neměli boty a chodili bychom bos. A pak by nám byla zima - hlavně v zimě.

Tkadlena
Jako bychom neměli bez ševce boty, bez tkadleny bychom neměli oblečení. Kdyby tkadlena nebyla, nebyl by asi nikdo, kdo by tkal látky, ze kterých by se potom mohlo dále šít.

Písař
Písař je také jedno z těch vznešenějších řemesel. Málokdo umí ve středověku číst a psát, a proto máme písaře. Písař nám napíše text, který potřebujeme a také nám ho rád přečte, případně s ním seznámí okolí.

Litec kovů
Kdo by nechtěl nějaký šperk? Dlouhé věky se ženy zkrášlují. A litec nám takový šperk může vyrobit.

Pekař
Dnes pekař peče housky, ve středověku peče chleba. Chléb je základní potravinou všech vrstev. Ovšem není k dostání tak snadno a z této doby také pochází rčení, že "na chleba se těžko vydělává."

Trhovci
Trhovci jsou různí prodejci všeho možného. Trhy jsou ve středověku velmi oblíbené a pro mnohé řemeslníky tvoří základ obživy. Trhovcem může být každý řemeslník, který prodává své výtvory na trhu a ne přímo v dílně.

Farář, kněz
Farář, nebo také kněz, se stará o duchovní činnost. Tvoří mezičlánek mezi člověkem a Bohem. Pořádá mše, je nápomocný při korunovacích, pohřbech a sňatcích. Bydlí v kostele nebo na faře a dodržuje přísný řád, který mu nakázal Bůh. Nebo se o to snad alespoň snaží.

Alchymista
Alchymista je takový malý podvodník nebo chemik. Dělá různé pokusy, snaží se vyrobit umělé ryzí zlato, které by nebylo k rozeznání od pravého, vyrábí různé tajné elixíry apod. Většinou pracuje ve sklepení, kde mu všechno kouří, bouchá a smrdí :-D

Mistr Kat
Poslední řemeslo. Kruté řemeslo. Mysleli jste si, že na něj zapomenu? Nezapomenu. Na kata se zapomenout nedá. Nikdy nevíte, kdy vám setne hlavu nebo vás bude mučit ve své mučírně. Naštěstí podléhá zákonu a nesmí mučit ty, kdo se mu líbí. Musí k tomu mít nějaký podnět, nejčastěji podnět krále.

Známí lidé

Nyní se dostaneme ke konkrétním známím lidem z dob středověkých. Už víme, co které řemeslo znamená a jaký má úkol a tak se podíváme na slavné odborníky ve svých řemeslech. Zaměříme se zejména na osobnosti z historie českých zemí.

Karel IV.
Karel IV. je snad nejznámějším českým králem. Byl také německým císařem a za jeho vlády byly Čechy středem celé monarchie a české země vzkvétaly. Bohužel to také bylo téměř naposledy na dlouhá staletí.

Svatý Václav
Kdo by neznal patrona českých zemí Svatého Václava. Byl zavražděn svým bratrem Boleslavem I. Snažil se vše řešit mírovou cestou. Bohužel územní zisky nebyly veliké, ekonomika slábla. Na obranu jeho bratra musíme přiznat, že za vlády Boleslava I. české země vzkvétaly.

mistr Jan Hus
Jan Hus je asi nejznámější kněz českých zemí z dob středověku. Chtěl církev přimět zpět k takovému životu, k jakému ho vedl Bůh a víra. Církev v té době byla ovšem tak zkažená, že byl prohlášen za kacíře a 6. července 1415 byl upálen v Kostnici.

Matyáš z Arrasu
Sice se jedná o francouzského architekta, ale s českými zeměmi má také své pouto. Projektoval totiž chrám svatého Víta na Pražském hradě a v Praze také zemřel.

Petr Parléř
Z Francie se přesuneme do Německa, u architektů ale zůstaneme. Petr Parléř je gotický architekt, který převážně působil v českých zemích. Projektoval některé budovy Pražského hradu, Karlův most a nechyběl ani u dostavby hradu Karlštejn.

Kosmas
Kosmas byl první český dějepisec. Napsal všem známou Kosmovu kroniku českou. Působil také jako pražský děkan (něco jako kněz).

Jan Žižka z Trocnova
Významný český vojevůdce, který vedl Husity a myšlením navazoval na Jana Husa. Podle něj se také hnutí jmenuje Husité. Odolala několika křížovým výpravám, které byly vedeny na české země právě kvůli šíření protestanské víry - husitské.

Jan Mydlář
Jan Mydlář sice nepatří do středověkého období, ale je to nejznámější český kat působící v Praze. Proto jsem si dovolil udělat záměrně historickou chybu a kata Mydláře pro naše účely přesunout do středověku. Pamatujte si ale prosím, že patří již do novověku. Sice raného, který měl se středověkem ještě hodně společného, ale historicky se už jednalo o novověk.