DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Jak se žilo

 

Středověká kultura

Abychom se více ponořili hlouběji do dob středověku, měli bychom si říct také něco o kultuře.

V raném středověku se lidé začali opírat o víru v Boha. Toto se odráželo zejména ve stavebnictví a malířství, kdy bylo vše orientováno k bohu. Stavěli se rotundy, baziliky a malovali se zejména církevní motivy.

Rotunda

V období vrcholného středověku je známá především gotika. Ta se také opírala o Boha, ale vše bylo mnohem větší a robustnější. Na gotiku navazovala renesance, která se vracela k antice a soustředila se na krásu a umělecký dojem. Renesance přetrvala až do konce vrcholného a pozdního středověku.

gotický Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře

 

Středověká obydlí

Stejně jako si při pojmu "středověk" většina z vás představí krále a královny, tak si pod pojmem "středověká obydlí" zajisté většina z vás představí hrad. Ovšem to není jediné obydlí, ve kterém lidé ve středověku žili, protože ne všichni si mohli hrad dovolit, stejně jako si málokdo dnes může dovolit postavit např. vlastní sportovní stadion. Postavit hrad bylo velmi obtížné a drahé.

Hrady a tvrze

Ve hradech a tvrzích žila nejbohatší středověká vrstva. Pokud nepočítám krále, panovníka, tak si je stavěla šlechta. Nižší šlechta se spokojila s tvrzí, ale vyšší šlechta byla příliš bohatá, a proto si stavěla rovnou hrady.

Hrad si určitě všichni dovedete představit jak vypadá. Je to veliká kamenná stavba, která se skládá z několika budov a celý tento objekt je chráněn vysokými hradbami a strážními věžemi. Každá budova plnila svůj účel. Některá sloužila jen k pobývání, jiná jako kostel, tedy k modlení, další budovu tvořili zásoby jídla a kuchyně a nechybělo také sklepení. Ve sklepení se obvykle uchovávalo víno, mučírna a vězni.

Jak si ale představit tvrz? Dalo by se říct, že tvrz je takový malý hrad. V podstatě tomu tak je. Je to také opevnění objekt několika budov, kdy každá plnila svůj účel, ovšem nebyla tak velká. Vzhledem k tomu, že zde bydlel šlechtic se svojí rodinou, nepotřeboval ani mučírnu nebo vězení. Kdo z nás by si také něco takového přál mít u sebe doma ve sklepě.

Statky

Statek určitě všichni znáte. Na statku obvykle pobýval statkář, který měl také určitý majetek, pole, hezkou dceru a pomocníka, který si chtěl statkářovu dceru vzít za ženu. Statek už nebyl opevněný, protože na statkáře neútočila vojska. Obvykle míval nějaké hospodářství - krávy, koně, slepice atd. Dceru posílal na trhy, aby prodala vajíčka, mléko nebo i ty slepice. Tímto se statkář živil. Také se živil obděláváním polí a mohl mít i mlýn. V takovém případě se mohlo jednat již o mlynáře, který nemusel mít hospodářství, ale staral se pouze o mlýn a mouku. Obvykle se statkářovi nebo mlynářovi říkáválo "Pan Táta."

Občanské domy

V ostatní lidé žili většinou v menších domcích, které přecházeli z generace na generaci spolu s povoláním po otci. Domy byly malé, ale přesto zde žila bába s dědkem, máma s taťkou a spousta dětí. Domy bývaly chudě zařízené, protože smotní lidé byli chudí a věnovali se pouze svým pracem a tomu, aby uživili rodinu. Některé domy byly zařízené také jako pracoviště. Doma pracovali např. pekaři, kováři nebo truhláři.

Kostely

Jistě uhádnete, že v kostelech pobývali kněží. Ti vykládali křesťanskou víru, pořádali mše a bohoslužby a starali se o spojení mezi člověkem a bohem. Kostel byl často útočištěm lidí v případě nějaké katastrofy nebo vlastního neúspěchu. Stavěli se na vyvýšených místech a kostel nechyběl v žadné vesnici. Nebo alespoň malý kostelíček.

Jeskyně a lesy :-)

Protože nebyli všichni lidé dobři, ale občas se objevil i nějaký ten lotr, pobývali i v lesích a jeskyních lidé. Byli to všem známí loupežníci. Živili se přepadáním lidí, loupením a vražděním. Byli velmi zlí a raději se o nich dál nebudu zmiňovat, abych nějakého podobného lotra nepřivolal i k nám na oslavu.

Středověká hudba

Ve středověku lidé také poslouchali hudbu stejně jako ji posloucháme dnes. Neměli sice žádné nahrávky a už vůbec ne třeba MP3 přehrávač. Hudba byla vždy živá. Nejprve si povíme něco o hudebních nástrojích a poté si poslechneme, jak mohla znít hudba ve středověku.

Loutna
Loutna je taková stará kytara. Postupem času se loutna zdokonaluje a také se liší v závislosti na místě výroby a použití. Ale vždy vychází ze stejné koncepce.

Loutna

Harfa
Harfu jistě také znáte. Je to veliký strunný nástroj, na který se hraje v sedě a samotná harfa stojí na zemi. Výšku tónu určuje délka struny, a proto má harfa svůj typický zvlněný tvar horního okraje.

Harfa

Dudy
Nástroj používaný spíš nižší vrstvou narozdil od varhan a louten. Jedná se o dechový nástroj, který se liší podle místa výroby. Každý národ má typické dudy a každé dudy mají trochu jiný tón.

Flétna
Flétna je další dechový nástroj. Určitě ji všichni znáte, protože se používá do dnes. Původně se jednalo o jednoduché píšťaly, které se vyráběly doma. Postupně se zdokonalovaly a vznikaly různé druhy.